8582
13 آذر 1401 - 11:11

انتقاد به وضعیت نامناسب برخی از معابر جهت تردد معلولان/ فعالیت مجدد پلاک‌ قرمزها در محله هرندی

اعضای شورای شهر تهران به موضوعات مختلفی از جمله وضعیت پیاده‌رو و معابر به لحاظ مناسب‌سازی شدن برای تردد معلولان، فعالیت مجدد پلاک قرمزها در مرحله هرندی و همچنین آبگرفتگی صبح امروز در پایتخت پرداختند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید جعفر تشکری هاشمی امروز در جریان یکصدویازدهمین جلسه شورای شهر تهران با اشاره به 12 آذرماه روز جهانی معلولان اظهار کرد: برخی از شهروندان به دلایل مختلف از جمله تصادف و یا بیماری‌های مادرزادی دچار محدودیت‌ها و معلولیت‌هایی می‌شوند اما آنچه که مهم است اینکه جامعه باید شرایطی را فراهم کند که این افراد به صورت مساوی و عادلانه از خدمات شهری و ... بهره ببرند.

وی با اشاره به وضعیت مناسب‌سازی معابر تهران گفت: علی‌رغم زحماتی که توسط شهرداری تهران در طی سنوات گذشته و این دوره انجام شده اما در برخی از معابر و خیابان‌ها شاهد این هستیم که شرایط خوبی جهت تردد معلولان و حتی سالمندان وجود ندارد؛ به عنوان مثال می‌توان به پیاده‌روی مقابل شورای شهر تهران اشاره کرد.

این عضو شورای شهر تهران افزود: روز گذشته نیز توسط شهرداری تهران اقدام خوبی در قالب مناسب‌سازی دو بوستان پایتخت انجام شد امیدواریم که این روند ادامه پیدا کند. وی از شهرداری تهران خواست تا توجه ویژه‌ای به موضوع نصب آسانسورهای مترو و همچنین تدبیر لازم جهت در نظر گرفتن صندلی‌ها برای معلولان و سالمندان در اتوبوس‌ها و واگن‌های مترو داشته باشد.

وی گفت: در شهر تهران بیش از 5 هزار نفر معلول دارد که در سامانه طراحی شده شهرداری تهران جهت دریافت خدمات استفاده می‌کنند که باید ظرفیت خدمات به معلولان افزایش پیدا کند. ضمن اینکه شهرداری تهران باید توجه ویژه‌ای را به مناسب‌سازی پروژه‌ها داشته باشد و پیش از افتتاح این پروژه‌ها به این امر توجه کند.

به گزارش تسنیم، ناصر امانی دیگر عضو شورای شهر تهران نیز در جلسه امروز ضمن گرامیداشت روز جهانی معلولان گفت: پیشنهادم این است که شهرداری تهران گزارشی را در ارتباط با مناسب‌سازی انجام شده در معابر و خیابان‌ها تهیه کند چرا که گزارشاتی که شهرداری تهران از روز گذشته در قالب مناسب‌سازی شهر ارائه داده است مورد انتقاد معلولان است چرا که آنها مدعی هستند که خیلی از این اتفاقات صورت نگرفته است و اقدامات صورت گرفته ملموس نبوده است و تهیه یک گزارش به صورت مستند و همراه با فیلم و کتاب می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد.

وی با اشاره به اینکه شورای شهر تهران نیز مصوبات خوبی را در ادوار گذشته درخصوص معلولان داشته است، گفت: تاکید ما این است که این مصوبات به صورت کامل از سوی شهرداری اجرا شود.

این عضو شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به بازدید اخیرش از محله هرندی گفت: بنده در یک سالگی بازدید قبلی‌ام از این محله؛ بازدید جدیدی را طی روزهای گذشته انجام دادم و در قالب این بازدید، نکات و مطالبی را مطرح می‌کنم.

امانی با اشاره به وجود چالش‌های محله هرندی پس از گذشت یک سال از مدیریت شهری گفت: همچنان این محله با مشکلات و چالش‌هایی از جمله زندگی اتباع بیگانه، کارتن‌خواب‌ها و معتادان مواجه است و نیاز است توجه ویژه‌ای به این موارد شود.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه 11 هزار اتباع بیگانه از کشورهای همسایه در محله هرندی سکونت دارند، گفت: در کنار این چالش باید به فعالیت خانه‌های پلاک قرمز و متروکه اشاره کرد به طوری که پیش از این 150 پلاک قرمز و 140 پلاک مترو که توسط شهرداری منطقه شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی شد که در ادامه 44 پلاک قرمز پلمب و متأسفانه پس از گذشت مدتی 33 پلاک از 44 پلاک اشاره شده فک پلمب شدند.

وی با بیان اینکه شهرداری منطقه 12 اقدامات خوبی را در این محله انجام داده گفت: علیرغم اقدامات صورت گرفته اینها کامل نبوده ضمن اینکه شهرداری منطقه به تنهایی نمی‌تواند کار ویژه‌ای را در محله هرندی انجام بدهد و باید شهرداری تهران در سطح کلان و دستگاه‌های مختلف همکاری لازم را داشته باشند.

این عضو شورای شهر تهران گفت: کارتن‌خوابی و تردد معتادان اسکان اتباع بیگانه و همچنین بافت فرسوده از چالش‌های اساسی محله هرندی محسوب می‌شود.

امانی خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه یک بوستان خوبی در محله هرندی در ادوار گذشته ایجاد شده است اما کسی از این بوستان استفاده نمی‌کند و به هر تقدیر باید تمهیداتی از سوی شهرداری و سایر دستگاه‌ها جهت بهبود یافتن شرایط این محله انجام شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 896460