8582
13 آذر 1401 - 16:08

نرخ معلولیت در خراسان جنوبی نسبت به نرم کشوری بالاتر است

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی از بالا بودن نرخ معلولیت در استان نسبت به نرم کشوری خبر داد و گفت: ازدواج‌های فامیلی و حوادث جاده‌ای از شایع‌ترین دلایل بروز معلولیت در خراسان جنوبی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، حسن شرفی ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت روز جهانی معلولان  با اشاره به اینکه  بیش از 24 هزار و 127 معلول در خراسان جنوبی در سامانه ثبت نام کرده‌اند، گفت: ازدواج‌های فامیلی و حوادث جاده‌ای از شایع‌ترین دلایل بروز معلولیت در خراسان جنوبی است.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با بیان اینکه هفته جهانی افراد دارای معلولیت از 12 تا 18 آذر است افزود: شعار این هفته «راه‌حل‌های تحول‌آفرین برای توسعه فراگیر، نقش نوآوری در ایجاد جهانی دسترس‌پذیر و برابر» است.

  اجرای بیش از 20 عنوان برنامه در هفته معلولان 

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی بیان اینکه 20 برنامه ویژه هفته معلولان پیش‌بینی شده است گفت: دیدار نمایندگان جامعه معلولان با استاندار، اعزام پنج نفر از نخبگان معلول به سازمان بهزیستی کشور برای شرکت در کمیته‌های تخصصی و امضای چند تفاهم نامه از مهمترین این برنامه‌ها است.

وی با اشاره به امضای تفاهم نامه با آموزش و پرورش استثنایی افزود: در قالب این تفاهم نامه تسهیل‌گران طرح CBR رابط بین معلول و مدارس روستایی هستند که 60 دانش‌آموز معلول از مزایای این طرح بهره‌مند می‌شود.

شرفی خاطرنشان کرد: در قالب تفاهم‌نامه‌ای با بیمه سلامت از این پس هزینه‌های درمان معلولان در بخش‌های توانبخشی در حوزه‌های کاردرمانی، گفتار درمانی، شنوایی‌سنجی، ارتوپدی‌سنجی با 70 درصد پوشش بیمه‌ای محاسبه خواهد شد.

وی با اشاره به بالا بودن نرخ معلولیت در استان نسبت به نرم کشوری، گفت: به ازای هر یک هزار نفر در کشور 22 نفر دارای معلولیت هستند اما در خراسان جنوبی این آمار 35 نفر است.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با بیان اینکه شهرستان‌ زیرکوه بیشترین درصد معلولیت و شهرستان‌ خوسف نیز کمترین میزان معلولیت را نسبت به جمعیت خود دارند ادامه داد: بیشترین معلولیت در استان شامل حرکتی، جسمی و ذهنی بوده و کمترین هم مربوط به معلولیت صوت و گفتار است.

وی با اشاره به اینکه  25 مرکز شبانه روزی نگهداری معلولان و 38 مرکز روزانه در استان فعالیت دارند، یادآور شد: در کل  در مراکز شبانه به 810 معلول و در مراکز روزانه به 900 نفر خدمات ارائه می‌شود.

شرفی عنوان کرد: حدود  14 هزار نفر از  معلولان استان مستمری ماهانه از بهزیستی دریافت می‌کنند که  از ابتدای امسال دو‌ مرحله افزایش مستمری داشته‌ایم.

بالا بودن نرخ معلولیت در استان نسبت به نرم کشوری با اشاره به اهمیت پیشگیری از معلولیت با تولد نوزاد سالم بیان کرد: بهزیستی در بحث ژنتیک خدمات خوبی ارائه می‌دهد که نیاز است از سوی شبکه بهداشت و درمان افراد دارای فاکتور خطر ارجاع داده شوند.

  سقف 15 میلیون تومان هزینه برای آزمایش ژنتیک 

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی عنوان کرد: در حال حاضر  تا سقف 15 میلیون تومان هزینه‌ها در ارتباط با آزمایش‌های ژنتیک پرداخت می‌شود.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به اجرایی نشدن قوانین حمایت از معلولان افزود: شایسته است تسهیلات کم بهره برای مراکز نگهداری معلولان با توجه به اینکه یارانه این مراکز طی یکسال گذشته افزایش نیافته است، اختصاص یابد.

  پرداخت 23 درصد از سهم کارفرما تا پایان بازنشستگی 

وی با اشاره به اهمیت اشتغال معلولان تاکید کرد: در صورت به کارگیری معلولان  سازمان بهزیستی 23 درصد از سهم کارفرما را تا پایان بازنشستگی افراد پرداخت می‌کند.

شرفی با اشاره به ساخت مسکن برای معلولان بیان کرد:  اکنون 556 مسکن در دست ساخت است اما در قالب طرح نهضت ملی مسکن بیش از هزار نفر در سامانه ثبت نام کرده که از این تعداد 996 نفر تایید اولیه شده‌اند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر کمک بلاعوض برای ساخت مسکن به خانواده‌های 2 معلول روستایی در حد 159 میلیون تومان و خانوارهای شهری 200 میلیون تومان است.

مدیرکل بهزیستی استان با اشاره به اینکه تسهیلات ساخت مسکن هم بین 200 تا 300 میلیون تومان پرداخت می‌شود افزود: در صورتی که زمین ویلایی در اختیار قرار بگیرد، ساخت مسکن مناسب معلولان را می‌توان انجام داد.

انتهای پیام/ 257/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 896860